Zamienniki tonerów i tuszów do drukarek- poznaj fakty

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy zainwestować w materiały eksploatacyjne producenta drukarki, czy wybrać tańszą opcję- zamienniki, ten artykuł jest dla was.

 
Na początku należy postawić sobie pytanie, dlaczego koszt tuszów/ tonerów producenta drukarki jest od 30 do nawet 70% wyższy niż alternatywnych materiałów eksploatacyjnych? Czy jest to cena jakości, czy jedynie kwestia wyższej marży czy większych nakładów na reklamę, jaką niewątpliwie ponoszą wielkie koncerny?
 
Zasada, jaką kierują się firmy z branży elektronicznej jest prosta: tanie drukarki- droga eksploatacja. Obecnie, drukarkę atramentową czy laserową można kupić w bardzo przystępnej cenie. Za 300 zł nabędziemy sprzęt, który w zupełności odpowie na nasze potrzeby domowe, a nawet biurowe. Niewiele więcej zapłacimy za urządzenia wielofunkcyjne. Natomiast cena tonera do drukarki laserowej waha się w granicach 120-200 zł, a koszt tuszu to wydatek rzędu 30-70 zł.
 
Wysokie ceny kartridży zrodziły potrzebę powstania alternatywnych zamienników tuszów i tonerów do drukarek. Na rynku spotkamy zarówno tanie produkty „no name”, których jakość bywa wątpliwa- te warto omijać. Obecnie jednak konkurencja w tym obszarze jest na tyle duża, że wymusza od firm dostarczanie materiałów wysokiej jakości. Dobrze jeśli producenci dają kilkuletnią gwarancję na swój asortyment (a nawet dożywotnią – jak choćby Asarto). Jeżeli producent zamiennika bierze na siebie obowiązek gwarancyjny, to znaczy, że jest bardzo pewien swojego produktu.

Zamienniki tonerów a żywotność drukarki ? 


Zamienniki dobrej jakości, nie wpływają na żywotność drukarki. Zarówno produkty producenta drukarek jak i alternatywne tworzy się zazwyczaj z tych samych materiałów i przy użyciu identycznej technologii. W tym kontekście ryzyko, że zamienniki będą bardziej awaryjne od ich markowych odpowiedników i doprowadzą do uszkodzenia sprzętu, jest więc znikome.
 
Producenci drukarek siłą rzeczy notują niższe wpływy ze sprzedaży swoich materiałów eksploatacyjnych, wobec faktu istnienia materiałów alternatywnych. Walczą więc z procederem używania zamienników, dlatego można spotkać się z zastrzeżeniem, że jeżeli sprzęt ulegnie uszkodzeniu w wyniku ich stosowania, to wówczas straci gwarancję. Niektóre firmy (np. Asarto), świadome nieszkodliwości wpływu swoich produktów na sprzęt drukujący, zapewniają naprawę lub wymianę urządzenia na własny koszt, jeżeli jego uszkodzenie zostanie spowodowane bezpośrednio przez użycie produktu. 
 
W przypadku większości marek konstrukcja i skład materiałów eksploatacyjnych, takich jak tusze czy tonery, są niemal takie same. Nie sposób więc gołym okiem dostrzec jakiekolwiek różnice pomiędzy dokumentem wydrukowanym z użyciem licencjonowanego produktu i tym, do którego wykorzystano zamiennik. Zamienniki cechują się też często wyższą wydajnością niż produkty producenta drukarki, co w połączeniu z niższą ceną stanowi chętnie wybierane przez użytkownika rozwiązanie. 

Test zamienników tuszy do drukarek

Drukarka była tania, ale chęć zakupu tonerów do niej już wywołuje fale frustracji – bo przecież na tym zarabiają producenci drukarek, na tuszu. Czy można wkładać do drukarki tańsze tonery zamienniki? Czy tonery zamienniki i tusze innych firm są warte zachodu i czy można również zaoszczędzić pieniądze dzięki oryginalnym wkładom do drukarki?

Wkłady do drukarek dobre i tanie - oryginalne czy innej firmy? Tonery zamienniki

Jeśli używasz do drukarki odpowiedniej repliki – tonerów zamienników - lub ponownie napełnianych wkładów, zwykle możesz zaoszczędzić i nie ma ryzyka, że zniszczysz drukarkę. Jednak wskaźnik poziomu atramentu drukarki może nie działać z niektórymi wkładami innych firm – więc musisz to sprawdzać.

Test zamienników tuszy do drukarek

Czy jakość druku jest lepsza z oryginalnym tuszem do drukarek zamiast z tonerem zamiennikiem? Nie w każdym przypadku. Niektóre produkty innych firm drukowane są nawet nieco lepiej niż oryginał. Jednak niektóre wydruki mogą szybciej wyblaknąć.

Kupując drukarkę, oprócz jej parametrów, warto rozważyć koszty związane z późniejszą eksploatacją sprzętu. Jeżeli planujemy stosowanie zamienników, sprawdźmy ich dostępność, obliczmy też na jak długo wystarczą materiały eksploatacyjne producenta drukarki oraz ich zamienniki i porównajmy koszty użytkowania. Wynik z pewnością pomoże nam w podjęciu odpowiedniej decyzji.
 
Na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących zamienniki, dlatego warto wybrać świadomie. Poniżej kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze alternatywnego tuszu/ tonera do naszej drukarki:
 
  • ​Kupuj zamienniki tylko znanych marek, obecnych od dłuższego czasu na rynku.
  • Upewnij się, że zamiennik przeszedł testy zgodne z normą ISO/IEC 19752:2004(E) lub ISO/IEC 19798:2006 lub  ISO/IEC 24711:2006.
  • Sprawdź, czy producent gwarantuje pokrycie kosztów naprawy drukarki wynikających z używania produktów jego marki.
  • Sprawdź, czy produkt ma certyfikat ISO 9001 lub ISO 14001, gwarantujący kontrolę jakości.
  • Nigdy nie kupuj materiałów eksploatacyjnych z przypadkowych źródeł – tonery alternatywne też bywają podrabiane.