Drukarka laserowa – w jaki sposób funkcjonuje?

Technika druku laserowego mimo, że znana od ponad ćwierćwiecza, weszła na rynek masowy o wiele później niż „tradycyjne” metody. W domach nadal korzystamy z drukarek atramentowych, natomiast w dużych instytucjach, firmach czy w szkołach zdecydowanie częściej spotkać można drukarki laserowe. Mimo rosnącej popularności, wciąż większość z nas nie zna specyfiki działania i nie wie, w jaki sposób przebiega proces wydruku.
 
Jak powstaje wydruk?
 
Zasada funkcjonowania jest zbliżona do działania kserokopiarek i jest kilkuetapowym procesem naniesienia cząstek tonera na papier. Najważniejszym elementem każdej drukarki laserowej jest bęben, zwany również wałkiem światłoczułym, który w pierwszym etapie druku jest elektryzowany. Następnie odbywa się proces naświetlania laserem, który w miejscach naświetlania prowadzi do utraty ładunku elektrycznego. Na powierzchnię bębna nanoszony jest toner, który na skutek oddziaływania elektrostatycznego przykleja się do miejsc, które nie zostały naświetlone przez laser. Następnie toner przenoszony jest na papier, który w procesie przejścia miedzy rozgrzanymi wałkami, zostaje utrwalony. 
 
Monochromatyczna a kolorowa
 
Na rynku dostępne są dwa rodzaje drukarek laserowych – monochromatyczne i kolorowe. Podstawową różnicą w ich działaniu jest ilość eksploatowanych tonerów. Drukarka monochromatyczna wykorzystuje jeden, czarny toner, zaś kolorowa - cztery tonery CMYK (Cyan, Magenta, Yellow i Black). Budowa również trochę się różni. W drukarce mono mamy tylko jeden bęben, jeden laser i jeden zbiornik na toner. W drukarce kolorowej, ze względu na większą ilość tonerów, spotykamy aż cztery takie zespoły, ułożone w niewielkiej odległości, równolegle względem siebie. Kolejne różnice zachodzą w procesie przekazywania tonera. W drukarce biało-czarnej toner z bębna podawany jest bezpośrednio na papier, natomiast w kolorowej pośredniczy temu pas transmisyjny
 
Materiały eksploatacyjne
 
Regularnej wymianie wynikającej z codziennej eksploatacji podlega toner, czyli czarny lub kolorowy proszek nanoszony na papier oraz bęben światłoczuły. W wyższych modelach drukarek toner jest wymieniany niezależnie od bębna, natomiast w przypadku tańszych urządzeń elementem podlegającym wymianie jest kompletny zespół drukujący, zwany kartridżem. Mimo niższej ceny zakupu drukarki, kartridże są zwykle droższe od tonerów. Oczywiście zawsze możemy wybrać alternatywne rozwiązanie i kupić zamienniki sprawdzonych marek, takich jak np. Asarto czy Tiom. Najważniejsze zalety korzystania z zamienników to nie tylko niższa cena, ale także wysoka jakość, większa pojemność oraz niezawodność. Jeśli więc nie chcemy płacić za markę, a zależy nam na obniżeniu kosztów użytkowania bez strat jakościowych, warto zdecydować się na alternatywne materiały eksploatacyjne.