Drukarka laserowa – w jaki sposób funkcjonuje?

Technika druku laserowego mimo, że znana od ponad ćwierćwiecza, weszła na rynek masowy o wiele później niż „tradycyjne” metody. W domach nadal korzystamy z drukarek atramentowych, natomiast w dużych instytucjach, firmach czy w szkołach zdecydowanie częściej spotkać można drukarki laserowe. Mimo rosnącej popularności, wciąż większość z nas nie zna specyfiki działania i nie wie, w jaki sposób przebiega proces wydruku.

Jednak jak działa drukarka laserowa?


W przeciwieństwie do drukarek atramentowych, drukarki laserowe mają dwa główne rodzaje drukowania:

Pierwszy system wymaga czterech sekwencji drukowania („przebiegów”) dla dokumentu, każdy kolor podstawowy plus czarny;drugi system wymaga tylko jednego przejścia, dzięki równoległemu ułożeniu kolorowych tonerów - dzięki temu druk laserowy jest szybszy - to rozwiązanie jest droższe, ponieważ mechanizm jest bardziej złożony niż w pierwszym systemie.

Wybór systemu drukowania wpłynie bezpośrednio na prędkość drukowania, co może zatem wpłynąć na cenę drukarki.

Jak działa i jak drukuje drukarka laserowa?


W skrócie zasada druku laserowego jest następująca:
➡️ Papier jest ładowany elektrycznością dodatnią przez jonizator
➡️ Laser elektryzuje bęben dodatnio w wybranych punktach,
➡️ Toner jest naładowany ujemnie, osadza się na dodatnio naładowanych obszarach bębna,
➡️ Bęben wykonuje ruch obrotowy i umieszcza tusz na powierzchni do zadrukowania,
➡️ Urządzenie grzewcze natychmiast utrwala tusz na zadrukowanej
powierzchni, który jest następnie wyrzucany z drukarki.

 

Jak powstaje wydruk?

 
Zasada funkcjonowania jest zbliżona do działania kserokopiarek i jest kilkuetapowym procesem naniesienia cząstek tonera na papier. Najważniejszym elementem każdej drukarki laserowej jest bęben, zwany również wałkiem światłoczułym, który w pierwszym etapie druku jest elektryzowany. Następnie odbywa się proces naświetlania laserem, który w miejscach naświetlania prowadzi do utraty ładunku elektrycznego. Na powierzchnię bębna nanoszony jest toner, który na skutek oddziaływania elektrostatycznego przykleja się do miejsc, które nie zostały naświetlone przez laser. Następnie toner przenoszony jest na papier, który w procesie przejścia miedzy rozgrzanymi wałkami, zostaje utrwalony. 

 
Monochromatyczna a kolorowa

 
Na rynku dostępne są dwa rodzaje drukarek laserowych – monochromatyczne i kolorowe. Podstawową różnicą w ich działaniu jest ilość eksploatowanych tonerów. Drukarka monochromatyczna wykorzystuje jeden, czarny toner, zaś kolorowa - cztery tonery CMYK (Cyan, Magenta, Yellow i Black). Budowa również trochę się różni. W drukarce mono mamy tylko jeden bęben, jeden laser i jeden zbiornik na toner. W drukarce kolorowej, ze względu na większą ilość tonerów, spotykamy aż cztery takie zespoły, ułożone w niewielkiej odległości, równolegle względem siebie. Kolejne różnice zachodzą w procesie przekazywania tonera. W drukarce biało-czarnej toner z bębna podawany jest bezpośrednio na papier, natomiast w kolorowej pośredniczy temu pas transmisyjny

Laserowa drukarka monochromatyczna - drukarka drukująca na biało


Istnieją 2 rodzaje drukarek laserowych: monochromatyczne i kolorowe . Technologia druku nie różni się. Monochromatyczna drukarka laserowa może drukować tylko w czerni i bieli. W kolorowych drukarkach laserowych nie są dostępne kolorowe wkłady, takie jak cyjan, magenta i żółty.

Drukarka laserowa monochromatyczna co to znaczy?


Monochromatyczna drukarka laserowa drukuje w czerni i bieli: jej zastosowanie jest przeznaczone głównie do drukowania tekstów i grafiki w czerni i bieli. Jeśli chcesz wydrukować dokument w kolorze (tekst, obraz lub zdjęcie), druk odbywa się w odcieniach szarości.

Drukarka drukująca na biało i czarno


Monochromatyczna drukarka laserowa wymaga zatem tylko jednego rodzaju wkładu lub tonera: czarnego atramentu.
 

Materiały eksploatacyjne

 
Regularnej wymianie wynikającej z codziennej eksploatacji podlega toner, czyli czarny lub kolorowy proszek nanoszony na papier oraz bęben światłoczuły. W wyższych modelach drukarek toner jest wymieniany niezależnie od bębna, natomiast w przypadku tańszych urządzeń elementem podlegającym wymianie jest kompletny zespół drukujący, zwany kartridżem. Mimo niższej ceny zakupu drukarki, kartridże są zwykle droższe od tonerów. Oczywiście zawsze możemy wybrać alternatywne rozwiązanie i kupić zamienniki sprawdzonych marek, takich jak np. Asarto czy Tiom. Najważniejsze zalety korzystania z zamienników to nie tylko niższa cena, ale także wysoka jakość, większa pojemność oraz niezawodność. Jeśli więc nie chcemy płacić za markę, a zależy nam na obniżeniu kosztów użytkowania bez strat jakościowych, warto zdecydować się na alternatywne materiały eksploatacyjne. Jeśli chcesz zakupić toner do drukarki laserowej - sprawdź naszą ofertę !