Zaciął Ci się papier w drukarce? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Zacinający się w drukarce papier to zmora większości użytkowników drukarek laserowych i atramentowych. Dbając o sprzęt i eksploatując go zgodnie z zaleceniami producenta, możemy zminimalizować ryzyko utknięcia papieru w jego czeluściach. Ale co zrobić, gdy mimo wszystko spotka nas taka sytuacja? Przygotowaliśmy dla Was kilka trików.

1. Anuluj dotychczasowe zadania drukowania.
Kliknij w panel sterowania, a następnie wybierz zarządzanie drukarkami lub ustawienia sprzętu zewnętrznego i anuluj swoje dotychczasowe zadania drukowania. Dzięki temu, po ponownym uruchomieniu drukarki, unikniesz niepotrzebnego chaosu i nie zasypie Cię sterta zdublowanych wydruków.

2. Usuń papier z urządzenia.
Złap papier za oba końce i delikatnie pociągnij. Nie szarp papieru, ani nie wyciągaj go gwałtownie, bo podarty papier ciężej będzie usunąć. W przypadku, gdy drukarka posiada dodatkowy moduł druku dwustronnego, należy sprawdzić także jego zawartość, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że znajduje się tam pechowy arkusz.

3. Upewnij się, że w drukarce nie pozostały drobne skrawki papieru.
Zablokowane w urządzeniu kawałki papieru z pewnością skutecznie uniemożliwią Ci dalsze drukowanie, dlatego pamiętaj o konieczności ich usunięcia ze wszystkich zakamarków, jeśli doszło do przedarcia arkusza. Przydatna może okazać się mała latarka, z której pomocą sprawdzisz niedoświetlone zakamarki Twoje drukarki.

4. Wydrukuj stronę konfiguracji.
Gdy mamy już pewność, że urządzenie jest oczyszczone ze wszystkich pozostałości po wciętym arkuszu papieru, należy je ponownie włączyć i wydrukować stronę testową (test konfiguracji). Jeżeli drukarka zrealizuje zadanie bez problemów, możesz śmiało kontynuować drukowanie. Natomiast jeżeli znowu nastąpi zacięcie arkusza, może to oznaczać poważniejszą usterkę, która będzie wymagała pomocy fachowca

Zapobieganie zacięciom papieru

Zacięciom papieru można łatwo zapobiec, na przykład poprzez prawidłowe wkładanie papieru i uzupełnianie go w odpowiednim czasie, gdy kaseta na papier się opróżni. Używanie odpowiedniego papieru ma duży wpływ na działanie urządzenia i jego żywotność. Upewnij się, że typ papieru jest odpowiedni dla Twojej drukarki.

Jeśli nie możesz samodzielnie znaleźć przyczyny zacięcia papieru, najlepiej skontaktować się z doświadczonymi ekspertami lub serwisem zajmującym się drukarkami. Wielu informatyków oferuje również swoje usługi w Internecie.

Zator papieru w drukarce Brother

Jeśli w Twojej drukarce Brother zaciął się papier, w większości przypadków możesz szybko i łatwo rozwiązać problem. W drukarce Brother zator papieru można łatwo usnąć.


Podsumowanie - zacięcie papieru w drukarkach

Oprócz głównych przyczyn wymienionych powyżej mogą istnieć inne przyczyny zacięcia papieru. Być może załadowano zbyt dużo papieru do zasobnika wejściowego lub zasobnik wyjściowy drukarki jest pełny. Czy są to różne rodzaje papieru, czy coś blokuje ścieżkę papieru wewnątrz drukarki? Może to być również spowodowane kurzem na czujniku papieru - czyszczenie również może tutaj pomóc. Wszyscy producenci drukarek posiadają instrukcje, które mogą pomóc dowiedzieć Ci się więcej o innych przyczynach zacinania się papieru.