Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nowej drukarki?

Zakup nowej drukarki, która ma w pełni spełniać nasze potrzeby, nie należy do najłatwiejszych. Bogata oferta producentów, szereg zaawansowanych funkcji urządzeń oraz duża rozpiętość cen sprawia, że przeciętny laik może poczuć się zagubiony i mieć problem z podjęciem finalnej decyzji. 
 
Przed zakupem nowej drukarki warto przemyśleć kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich, o której zazwyczaj zapominamy, jest przewidywany budżet na eksploatację urządzenia. O ile początkowy koszt zakupu drukarki może być stosunkowo niski, o tyle późniejsze wydatki na materiały eksploatacyjne mogą okazać się przytłaczające. Jeśli zdecydujemy się na jakąś mało znaną firmę, musimy liczyć się z tym, że możemy mieć problem ze znalezieniem zamiennika. Co więcej, ten  zamiennik może w ogóle nie być produkowany. Cena oryginału również może nas zaskoczyć, jednorazowo przewyższając koszt zakupu samej drukarki. Dlatego też, chcąc uniknąć rozczarowania, warto sprawdzić ile będzie nas kosztowała późniejsza eksploatacja. Bogatą ofertę alternatywnych materiałów eksploatacyjnych dobrej jakości proponuje kilka znanych i sprawdzonych marek, m.in. Asarto, Tiom.
 
Po drugie warto przemyśleć jakie funkcjonalności drukarki będą nam potrzebne, jakie będzie faktyczne jej przeznaczenie oraz jak często będziemy z niej korzystać. Jeśli planujemy drukować kolorowe zdjęcia i grafiki w wysokiej jakości, zdecydowanie lepszym wyborem będzie drukarka atramentowa. Jeżeli natomiast głównym zadaniem urządzenia będzie wydruk plików tekstowych, warto postawić na drukarkę laserową. Dzięki wykorzystaniu technologii laserowej wydrukujemy dużą ilość stron w krótkim czasie - nawet kilkadziesiąt tysięcy w ciągu miesiąca. Drukarka atramentowa lepiej sprawdzi się w przypadku mniejszych obciążeń przy zachowaniu lepszej jakości.
 
Przed zakupem musimy również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujemy wyłącznie funkcji drukowania, czy przyda nam się również skaner i kopiarka. Jeśli mamy ograniczony budżet i zamierzamy okazyjnie drukować, z pewnością wystarczy nam najprostszy model drukarki. Jeśli natomiast nasze wymagania są wyższe i poszukujemy pełnego zestawu funkcjonalności biurowych, lepiej zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne, które oprócz podstawowych możliwości zaoferuje nam szereg dodatków.
 
Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są urządzenia z funkcją łączności bezprzewodowej np.  Bluetooth czy Wi-fi. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku i postawić drukarkę w dogodnym miejscu. 
 
Podsumowując, wybór nowej drukarki, choć z pozoru wydaje się prosty, w obliczu tak bogatej oferty producentów może nas zdezorientować. Dlatego też warto dokładnie przeanalizować przeznaczenie i funkcjonalności, by móc w 100% cieszyć się użytkowaniem drukarki.