Drukarka laserowa czy atramentowa - którą wybrać?

Powszechnie panuje przekonanie, że drukarka laserowa jest droższa, ale jej zakup wiąże się z niskimi kosztami wydruku. I odwrotnie – drukarkę atramentową kupimy w niskiej cenie, za to więcej będziemy musieli zapłacić za tusz. Jaka jest prawda?


Drukarki laserowe

Drukarki laserowe często uważane są za lepsze od tych atramentowych, głównie ze względu na niedrogi koszt wydruku, w porównaniu do podobnego sprzętu atramentowego. Nie jest to do końca prawdą. Przede wszystkim cena drukarki laserowej jest zdecydowanie wyższa. Co prawda możemy kupić stosunkowo niedrogi sprzęt, ale najczęściej toner startowy wystarczy na wydruk ok. 600 stron, zaś wymiana na nowy to koszt 200 zł – czyli przybliżona cena samego urządzenia. Oczywiście można stosować zamienniki tańsze od oryginalnych, a niekiedy i bardziej pojemne, ale nie do każdego modelu taki zamiennik dostaniemy lub jego parametry będą inne od oryginalnych. Jeszcze trudniej jest z laserowymi drukarkami kolorowymi. Na najtańszy model tego typu wydamy co najmniej 500 zł, a wymiana tonerów to koszt mnożony przez cztery. Dlatego każdy, kto chce mieć drukarkę laserową, powinien przed zakupem sprawdzić cenę tonerów, oraz dostępność tańszych zamienników.

Drukarka atramentowa z dodatkowymi funkcjami

Wśród urządzeń do użytku domowego królują drukarki atramentowe, głównie ze względu na ich cenę. A co z kosztami druku i ich parametrami? Niektórzy producenci stawiają na system pojemników na tusz, które użytkownik w każdej chwili może uzupełnić. Brzmi zachęcająco, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę niską cenę tuszu, jest jednak jedno ale. Cena takiego sprzętu zaczyna się od 600 zł, a ma on tylko podstawowe funkcje – o udogodnieniach typu Wi-Fi możemy więc zapomnieć. Dobrą drukarkę atramentową można kupić za ok. 300 zł. Podobnie jak w przypadku drukarki laserowej warto jednak porównać parametry kilku modeli i ceny zamienników tuszy.

Podsumowanie

Do użytku domowego lepszym rozwiązaniem może być drukarka atramentowa – wydrukujemy na niej nie tylko dokumenty tekstowe, ale też zdjęcia. Z kolei monochromatyczna drukarka laserowa sprawdzi się przede wszystkim w biurach, gdzie możliwość druku w kolorze zazwyczaj nie ma dużego znaczenia, za to liczy się jego szybkość. Za tę samą cenę dostaniemy drukarkę laserową bez możliwości druku w kolorze i podłączaną za pomocą kabla USB do komputera, albo atramentową, która ma dodatkowe funkcje, jak np. automatyczne drukowanie dwustronne. Warto wziąć to pod uwagę podczas poszukiwania najlepszej drukarki.