Drukarka atramentowa czy laserowa - którą wybrać?

Powszechnie panuje przekonanie, że drukarka laserowa jest droższa, ale jej zakup wiąże się z niskimi kosztami wydruku. I odwrotnie – drukarkę atramentową kupimy w niskiej cenie, za to więcej będziemy musieli zapłacić za tusz. Jaka jest prawda?


Drukarki laserowe

Drukarki laserowe często uważane są za lepsze od tych atramentowych, głównie ze względu na niedrogi koszt wydruku, w porównaniu do podobnego sprzętu atramentowego. Nie jest to do końca prawdą. Przede wszystkim cena drukarki laserowej jest zdecydowanie wyższa. Co prawda możemy kupić stosunkowo niedrogi sprzęt, ale najczęściej toner startowy wystarczy na wydruk ok. 600 stron, zaś wymiana na nowy to koszt 200 zł – czyli przybliżona cena samego urządzenia. Oczywiście można stosować zamienniki tańsze od oryginalnych, a niekiedy i bardziej pojemne, ale nie do każdego modelu taki zamiennik dostaniemy lub jego parametry będą inne od oryginalnych. Jeszcze trudniej jest z laserowymi drukarkami kolorowymi. Na najtańszy model tego typu wydamy co najmniej 500 zł, a wymiana tonerów to koszt mnożony przez cztery. Dlatego każdy, kto chce mieć drukarkę laserową, powinien przed zakupem sprawdzić cenę tonerów, oraz dostępność tańszych zamienników.

Drukarka atramentowa z dodatkowymi funkcjami

Wśród urządzeń do użytku domowego królują drukarki atramentowe, głównie ze względu na ich cenę. A co z kosztami druku i ich parametrami? Niektórzy producenci stawiają na system pojemników na tusz, które użytkownik w każdej chwili może uzupełnić. Brzmi zachęcająco, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę niską cenę tuszu, jest jednak jedno ale. Cena takiego sprzętu zaczyna się od 600 zł, a ma on tylko podstawowe funkcje – o udogodnieniach typu Wi-Fi możemy więc zapomnieć. Dobrą drukarkę atramentową można kupić za ok. 300 zł. Podobnie jak w przypadku drukarki laserowej warto jednak porównać parametry kilku modeli i ceny zamienników tuszy.

Drukarka atramentowa – dlaczego warto wybrać ?

Przede wszystkim drukarka atramentowa przekonuje wielu konsumentów niską ceną zakupu. Za niewielkie pieniądze otrzymujesz jedno z pożądanych urządzeń wielofunkcyjnych, które mogą jednocześnie drukować, skanować i kopiować. Takie urządzenie doskonale nadaje się do użytku domowego i małych biur, ponieważ działa oszczędnie.

Drukarka atramentowa - jakość druku

Jakość druku normalnych dokumentów przez drukarkę atramentową mieści się w przedziale od dobrej do bardzo dobrej. W zależności od wybranego modelu, rozdzielczości 1440 dpi i więcej nie stanowią problemu, dzięki czemu możesz liczyć na ostre jak brzytwa produkty drukarskie bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów zakupu.

Ile energii zużywa drukarka atramentowa ?

W porównaniu do drukarek laserowych, drukarka atramentowa wyróżnia się znacznie niższym zużyciem energii i oferuje znaczne korzyści. Kolorowa drukarka laserowa podczas pracy zużywa około 500 watów. W trybie czuwania zużycie energii można zmniejszyć do około 16 watów. Z kolei praca drukarki atramentowej powoduje znacznie niższe koszty energii, ponieważ podczas drukowania zużywa tylko 13 watów. Przy częstym użytkowaniu drukarka laserowa może więc spowodować dość dużą dziurę w portfelu.

Drukarki laserowe vs atramentowe – różnice i porównanie

Każdego roku kupowane są miliony drukarek i akcesoriów do użytku osobistego i biznesowego. Jednak niektórzy użytkownicy nie są zadowoleni z zakupu, ponieważ nie dokonali porównania drukarki atramentowej z drukarką laserową (drukarka atramentowa a laserowa – przed zakupem sprawdź ich różnice) odpowiadającej ich użytkowaniu. Są wtedy sfrustrowani wysokimi kosztami lub krótką żywotnością swojego urządzenia. Aby oszczędzić ci tej irytacji, przedstawiamy tutaj krótkie wyjaśnienie różnic między drukarkami atramentowymi i laserowymi oraz obalenie niektórych powszechnych nieporozumień.

Drukarka laserowa a drukarka atramentowa różnice

Nadal istnieją błędne przekonania dotyczące różnych typów drukarek. Przez długi czas drukarki laserowe uważano za szczególnie drogie, a drukarki atramentowe miały być urządzeniami powolnymi i hałaśliwymi, ale tanimi. Do tego doszedł dość długi czas schnięcia. Jednak obecnie postęp techniczny jest tak duży, że należy stwierdzić, że chociaż drukarki laserowe są na ogół droższe niż drukarki atramentowe, ich cena w ostatnich latach gwałtownie spadła.

Drukarka atramentowa vs laserowa

Nowoczesne urządzenia przekonują w szczególności niskimi kosztami druku (nawet w porównaniu drukarki laserowe vs atramentowe), które można dodatkowo obniżyć, stosując kompatybilny toner. Poza tym w dzisiejszych czasach tusz do drukarek atramentowych szybko schnie, co skraca czas oczekiwania po wydrukowaniu.

Czym się różni drukarka laserowa od atramentowej?

W porównaniu z drukarkami laserowymi urządzenia atramentowe oferują lepszą rozdzielczość, ale wkłady atramentowe stanowią znaczny koszt - drukarka laserowa a atramentowa – to największe różnice.

Drukarki laserowe vs atramentowe a drukowanie zdjęć - różnice

Niemniej jednak drukarki atramentowe są bezkonkurencyjne w przypadku drukowania zdjęć. Drukarki laserowe nie mogą ich przyćmić w tej dziedzinie i przegrywają w konkurencji drukarka atramentowa vs laserowa, ponieważ istnieją nawet drukarki fotograficzne, które poza kolorami podstawowymi mają kolory specjalne, a nawet dodatkowe kolory, takie jak szary, niebieski lub zielony, dla jeszcze lepszego renderowania. Wiele drukarek atramentowych może również drukować na czystych płytach DVD i specjalnym papierze, podczas gdy wydajność urządzeń laserowych w tym obszarze pozostaje ograniczona.Czy drukarka atramentowa ma wady?

Jako wadę często podaje się wysokie koszty następcze, które powstają podczas korzystania z drukarki atramentowej. Jednak po bliższym przyjrzeniu się te koszty użytkowania są w rzeczywistości w granicach. Chociaż nowy tusz do drukarek atramentowych jest potrzebny częściej niż nowy toner w przypadku drukarek laserowych, koszty wkładów są również znacznie niższe.

Podsumowanie - drukarka atramentowa i laserowa

Do użytku domowego lepszym rozwiązaniem może być drukarka atramentowa – wydrukujemy na niej nie tylko dokumenty tekstowe, ale też zdjęcia. Z kolei monochromatyczna drukarka laserowa sprawdzi się przede wszystkim w biurach, gdzie możliwość druku w kolorze zazwyczaj nie ma dużego znaczenia, za to liczy się jego szybkość. Za tę samą cenę dostaniemy drukarkę laserową bez możliwości druku w kolorze i podłączaną za pomocą kabla USB do komputera, albo atramentową, która ma dodatkowe funkcje, jak np. automatyczne drukowanie dwustronne. Warto wziąć to pod uwagę podczas poszukiwania najlepszej drukarki.