Jaką drukarkę wybrać do domu?

Wybór drukarki do domu może przysporzyć wiele kłopotów. Powinna być wielofunkcyjna, aby skorzystała z niej cała rodzina, ale też niedroga w użytkowaniu. Jakie parametry wziąć pod uwagę kupując drukarkę do użytku domowego?


Jaką drukarkę kupić do domu?

Przed wyborem odpowiedniej drukarki do domu warto zastanowić się, jakie będą nasze potrzeby i wymagania. Oto kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki:

Rodzaj drukarki: Dostępne są trzy podstawowe rodzaje drukarek: atramentowe, laserowe i termosublimacyjne. Atramentowe drukarki są tańsze, ale zużywają więcej tuszu i mają niższą jakość druku. Laserowe drukarki są droższe, ale mają niższy koszt eksploatacji i oferują wyższą jakość druku. Termosublimacyjne drukarki są przeznaczone do drukowania na specjalnych nośnikach, takich jak etykiety, karty plastikowe czy naklejki.

Zastanów się nad rodzajem wydruków

 Przed dokonaniem zakupu trzeba zastanowić się przede wszystkim nad zastosowaniem drukarki - nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś, czego nie będziemy używać. Typ drukarki powinien być wybrany ze względu na to, czy chcemy dzięki niej drukować dokumenty tekstowe, czy też potrzebujemy urządzenia do drukowania zdjęć. Do wydruku dokumentów tekstowych lepiej sprawdzą się drukarki laserowe, a w przypadku fotografii lepszym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa . Zazwyczaj jednak decydujemy się na tę drugą opcję, ponieważ jest to urządzenie bardziej wszechstronne – sprawdzi się zarówno w przypadku druku zwykłych dokumentów, jak i zdjęć czy tabeli. Należy też przeliczyć średnią liczbę wydruków w miesiącu i na tej podstawie wybrać model odpowiadający naszym potrzebom.

Porównaj ceny urządzenia, ale i koszty jego eksploatacji

Oprócz funkcjonalności urządzenia, duży wpływ na jego zakup ma również cena. Oczywiście staramy się znaleźć drukarkę jak najwyższej jakości w jak najniższej cenie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niska cena samego urządzenia może wiązać się z dużymi kosztami jego użytkowania. Lepiej jest wydać na drukarkę nieco większą kwotę, niż słono płacić za tusz czy toner. Dorym pomysłem jest również sprawdzenie ceny kartridży oraz dostępności zamienników. W ten sposób łatwo porównamy, który model będzie tańszy w dalszym użytkowaniu.

Dodatkowe funkcje  drukarki do domu 

 Jeśli już wiemy, czego szukać, możemy się zastanowić nad dodatkowymi funkcjami. Na rynku dostępne są urządzenia, które łączą zadania drukarki, faksu, kopiarki i skanera. W ten sposób oszczędzimy miejsce w mieszkaniu – gdyż wszystkie te funkcje udostępnia jedna drukarka. Wybrane modele mają też wbudowane Wi-Fi, które przyda się zwłaszcza w tych domach, gdzie oprócz komputera stacjonarnego używany jest również laptop. Jeśli weźmiemy pod uwagę te kwestie podczas poszukiwań, możemy znaleźć urządzenie, Nktóre z powodzeniem będzie służyło całej rodzinie