Jak dbać o drukarkę atramentową?

Lepiej zapobiegać niż leczyć - tę znaną od starożytności, przypisywaną Hipokratesowi maksymę, możemy odnieść również do konserwacji drukarki. Dbanie o sprzęt jest łatwiejszym i często tańszym rozwiązaniem, niż usuwanie skutków nieprawidłowego użytkowania.

Poznaj sposoby, dzięki którym Twoja drukarka atramentowa pozostanie sprawna przez lata.

Dbaj o drożność dysz drukujących. Pamiętaj o wyłączaniu drukarki przyciskiem on/off, gdy z niej nie korzystasz,
dzięki temu zapobiegniesz wysychaniu dysz.

Używaj drukarki co najmniej raz na kilka dni. Zapominalscy, którzy rzadko coś drukują, kupując drukarkę powinni zwrócić uwagę na modele, które same się włączają i przeczyszczają sobie dysze (oczywiście pod warunkiem, że są podpięte do źródła zasilania).

Nie kładź drukarki na boku ani jej nie odwracaj. Może to skutkować zalaniem drukarki tuszem przezotwory- odpowietrzniki.

Wymianę kartridży przeprowadzaj szybko. Zasada ta dotyczy modeli, w których stosuje się bezgłowicowe wkłady (Brother, Epson, niektóre modele HP oraz Canon). Unikniesz w ten sposób przedostania się powietrza do dysz, które mogłoby wysuszyć resztki tuszu. Najlepiej rozpakować nowe kartridże, zanim wyjmiesz z drukarki zużyte egzemplarze, dzięki czemu proces wymiany nie potrwa dłużej niż kilka minuti nie spowoduje negatywnych konsekwencji.