Drukarki XXI wieku, a oszczędne drukowanie

Koszty związane z drukowaniem to zauważalny wydatek w budżetach polskich firm. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór urządzenia nie tylko taniego, ale przede wszystkim oszczędnego w eksploatacji.

Raport KPMG Polska wykazał, że polskie firmy zużywają przez miesiąc 11 milionów ryz papieru A4. W przeliczeniu na kartki daje to liczbę 5,5 miliarda, co znaczy, że przeciętny pracownik zużywa ich ok.  650 miesięcznie. Część wydruków można zaklasyfikować jako straty- według szacunków KPMG jest to aż 8%, czyli ok. 50 kartek w miesiącu w przeliczeniu na pracownika.

Właściwe zarządzanie procesami drukowania, może okazać się bardzo istotne w generowaniu oszczędności firm. Jednak według dyrektora marketingu Lexmark’a- Kevina Spinksa, większość dyrektorów finansowych nie zdaje sobie sprawy ze skali strat związanych z brakiem takiego zarządzania.

Jak drukować, żeby oszczędzać papier i tusz?

Okazuje się, że największe straty  spowodowane są drukowaniem jednostronnym, zamiast dwustronnego (według 54% ankietowanych przez KPMG firm). Przedsiębiorstwa w celu szukania oszczędności wykorzystują opcję „drukowanie w trybie oszczędnościowym”- 70% wskazań.

Kolejna przyczyna wpływająca na generowanie znacznych kosztów drukowania jest związana ze wskaźnikami wyczerpania tonera, które często sygnalizują potrzebę jego wymiany, gdy w rzeczywistości nie jest on jeszcze całkowicie pusty. Zdarzają się sytuacje, że drukarka atramentowa poinformuje użytkownika o potrzebie zastąpienia tonera nowym, gdy jest on jeszcze w 15-32% pełny.

Co oprócz druku dwustronnego?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów na oszczędne drukowanie jest duplex, czyli drukowanie dwustronne. Niektóre drukarki (np. Lexmark C792dhe, Epson Workforce WF-3620 DWF, OKI MC332dn) ułatwiają to zadanie, dzięki opcji automatycznego druku dwustronnego. Jest to duże udogodnienie dla użytkownika, ponieważ nie trzeba zmieniać arkuszy ręcznie.

Oprócz druku dwustronnego, warto zadbać o to, żeby na jednej stronie wydrukować możliwie jak najwięcej treści, szczególnie w przypadku wydruków roboczych. Co ciekawe zastosowanie metody duplex oraz redukcja dwóch dokumentów A4 do jednego A5 pozwala zaoszczędzić do 75% na koszcie papieru.

Często urządzenia drukujące pozostawiamy w trybie czuwania, co także wpływa na koszty. Warto więc przy wyborze drukarki zwrócić uwagę na to, ile energii zużywa ona w trybie stand by. Nowoczesne drukarki (np Brother Smart) posiadają systemy zasilania, dzięki którym zużywają tylko 0,04 wata w trybie czuwania.

Drukowanie ze smartfonu, tabletu, chmury...

Równie ważnymi aspektami jak oszczędność są szybkość i wygoda drukowania. Obecnie coraz częściej pracownicy drukują z tabletu, smartfonu czy chmury. Warto zaopatrzeć się więc w drukarkę, która umożliwia tego typu wydruki.  W sytuacji gdy posiadamy sprzęty pochodzące od różnych producentów, pomocne może okazać się właściwe oprogramowanie (np. Samsung Mobile Print), Ndzięki któremu możliwe będzie drukowanie z użyciem drukarki innego producenta niż nasz smartfon czy tablet.

 

Oszczędna drukarka – na co zwrócić uwagę ?

Drukarki są teraz dostępne w niezliczonych wzorach i wariantach. Niezależnie od tego, czy jest to drukarka atramentowa, drukarka laserowa czy urządzenie wielofunkcyjne, kluczowe pytanie przed oszczędnym i przemyślanym zakupem dotyczy tego, do czego przede wszystkim chcesz używać drukarki.


Oszczędna drukarka – zadaj sobie te pytania przed zakupem

✔️ Czy drukujesz regularnie i dużo, czy tylko tymczasowo co kilka dni?

✔️ Należy również przyjrzeć się poborowi mocy przez drukarkę, która jest stale w eksploatacji. Dotyczy to również trybu gotowości, ponieważ niektóre drukarki nadal zużywają dużo energii nawet wtedy.

✔️ Jeśli dbasz o ochronę środowiska i koszty, a zatem chcesz używać papieru dwustronnego, drukarka powinna mieć możliwość drukowania dwustronnego.

✔️ Jeśli dużo drukujesz w kolorze, upewnij się, że drukarka ma jak najwięcej oddzielnych wkładów kolorowych. Jest to bardzo zauważalne finansowo później, jeśli będziesz musiał wymienić tylko pojedyncze kolorowe wkłady.


Czy drukujesz regularnie i dużo, czy tylko tymczasowo co kilka dni ?

Należy również przyjrzeć się poborowi mocy przez drukarkę, która jest stale w eksploatacji. Dotyczy to również trybu gotowości, ponieważ niektóre drukarki nadal zużywają dużo energii nawet wtedy.

Jeśli dbasz o ochronę środowiska i koszty, a zatem chcesz używać papieru dwustronnego, drukarka powinna mieć możliwość drukowania dwustronnego.

Jeśli dużo drukujesz w kolorze, upewnij się, że drukarka ma jak najwięcej oddzielnych wkładów kolorowych. Jest to bardzo zauważalne finansowo później, jeśli będziesz musiał wymienić tylko pojedyncze kolorowe wkłady.Bibliografia:

1. Raport KPMG „Wykorzystanie papieru w przedsiębiorstwach działających w Polsce” (2012).

2. www.forbes.pl