Drukarki przenośne - jak wybrać najlepszą

Najbardziej pożądane cechy drukarki przenośnej to lekka waga i niewielki rozmiar, które ułatwiają jej przenoszenie. Wśród tego typu urządzeń można wyróżnić dwie kategorie – drukarki do fotografii i do wydruków w formacie A4. Jakie kryteria brać pod uwagę podczas zakupu?

Mobilny sprzęt do wydruku fotografii

Jeśli szukamy drukarki mobilnej do wydruku fotografii w formacie 10 cm na 15 cm, mamy całkiem duży wybór wśród urządzeń tego typu. Producenci oferują drukarki atramentowe lub termosublimacyjne, wyższą jakość wydruku gwarantuje jednak ta druga. Do wyposażenia standardowego tego typu sprzętu należy port USB i funkcja PictBridge umożliwiająca wydruk bezpośrednio z urządzeń mobilnych lub aparatów cyfrowych bez konieczności podłączania do niego komputera. Większość modeli ma też czytnik kart pamięci, a najdroższe z nich także ekran do edycji zdjęć. Dużym udogodnieniem jest możliwość dokupienia akumulatora, dzięki czemu z drukarki będzie można korzystać także w terenie. Zasadnicza wadą tego typu urządzeń jest ich wysoka cena, przy czym za drukarkę termosublimacyjną zapłacimy więcej niż za tę atramentową. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na taki sprzęt, podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielczość wydruku – powinno to być przynajmniej 4800 x 1200 dpi, a także ilość kolorów (przynajmniej CMY, ale najlepiej gdyby to było CMYK). Dobrze gdyby drukarka oprócz portu USB miała też moduł Bluetooth oraz czytnik pamięci kart flash i wyświetlacz LCD.

Drukarka przenośna do dokumentów

Można powiedzieć, że drugą grupę użytkowników urządzeń mobilnych stanowią osoby, które drukują dokumenty w formacie A4. Niestety, mają one nieco mniejszy wybór, niż użytkownicy drukarek fotograficznych. Za przenośny sprzęt, który w każdej chwili można podłączyć do laptopa, przyjdzie zapłacić ok. 1000 zł. Takie drukarki mają jednak w standardzie pewne funkcje, które w urządzeniach do wydruku fotografii są dodatkiem. Należy do nich np. moduł Bluetooth umożliwiający wydruki ze smartfonu lub tabletu. Większość modeli zawiera też w wyposażeniu akumulator, dzięki czemu sprawdzają się one w przypadku osób często podróżujących służbowo. Ważnym aspektem podczas wyboru takiej drukarki jest jej waga – w przypadku urządzeń atramentowych wynosi ona ok. 2 kg, zaś termicznych – tylko 0,5 kg.