Niecodzienny kolor na niecodzienne czasy

Instytut Kolorów Pantone ogłosil kolor roku 2023. Jest to Viva Magenta 18-1750, kolor pełen energii i witalności, który w niecodziennych czasach ma dodawać sił.

Instytut Pantone co roku wybiera kolor dopasowany do światowej sytuacji we wszystkich dziedzinach życia. Wiceprezeska Instytutu Pantone, Laurie Pressman, uzasadnia wybór tymi słowami: "To kolor, który łączy ciepłe i zimne odcienie, przeszłość i przyszłość, fizyczną i wirtualną rzeczywistość".

Symbolika koloru Viva Magenta

Viva Magenta to wyrazisty, odważny i radosny kolor, pomimo, że jest przygaszonym odcieniem czerwieni. Wg Instytutu Pantone cechami koloru są: potęga, głębia, wyjście poza ramy, żywiołowość. Inspiracją do wyboru tego odcienia była czerwień koszenili, czyli najsilniejszego, naturalnego barwnika na świecie. Pozyskiwany jest on z owadów, które nazwają się czerwce kaktusowe.

"Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę", dodaje Leatrice Eiseman, Dyrektor Wykonawczy Instytutu Kolorów Pantone.