Jak zapobiegać problemom z drukarką laserową?

Drukarki laserowe oferują szybkie, doskonałe jakościowo i odporne na ścieranie wydruki. W porównaniu z nadal najpopularniejszymi drukarkami atramentowymi są również tańsze i wygodniejsze w obsłudze. Nie są jednak zupełnie pozbawione wad. Poznaj najczęściej spotykane problemy użytkowników drukarek laserowych i dowiedz się jak im zapobiegać.

Różnorodność urządzeń drukujących jest spora. W domach raczej nie spotykamy już maszyn do pisania i drukarek igłowych. Powoli tracą powszechność również drukarki atramentowe. Wypierają je mniejsze i coraz tańsze drukarki laserowe. Ich zaletą jest niski koszt druku.  Ponadto w porównaniu do atramentowych poprzedniczek są  mniej kłopotliwe w eksploatacji.  Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie są zupełnie bezproblemowe. Na szczęście lista usterek, z jakimi mogą spotkać się ich użytkownicy jest stosunkowo krótka.

 

Problemy mechaniczne

Drukarka to urządzenie bardzo inteligentne i „dbające” o własne bezpieczeństwo. Często odmawia pracy z bardzo prozaicznych przyczyn. Wystarczy niedomknięta pokrywa (warto sprawdzić, czy po wymianie tonera, pokrywa jest poprawnie zamknięta).  Problemem może być brak papieru, co sami szybko zauważymy, czy też zacięcie się go w urządzeniu – tutaj konieczne będzie otwarcie pokrywy, wyjęcie tonera i usunięcie zakleszczonego elementu.

Banalnym, ale uniemożliwiającym pracę problemem jest złe podłączenie drukarki. Przy instalacji urządzenia należy sprawdzić jego połączenie z komputerem oraz gniazdem sieciowym. Czasem wystarczy zamienić kable.

W przypadku urządzenia, które eksploatowane jest już dłuższy czas, konieczne może być przeprowadzenia okresowej konserwacji. Drukarka, jak każde urządzenie brudzi się, nie tylko z zewnątrz, ale też w środku. Dostają się do niej takie zanieczyszczenia jak kurz, pył, resztki tonera. Ich nadmierne nagromadzenie powoduje nieprawidłowe działanie urządzenia. Aby zlikwidować problem należy przeprowadzić kompleksowe czyszczenie urządzenia.

 

Problemy z tonerem

Toner do drukarki laserowej to serce urządzenia. Od jego prawidłowego doboru i instalacji zależy sukces przedsięwzięcia czyli dobre jakościowo wydruki. Pierwszy błąd można popełnić już przy zakupie. Ważne, by dobrać prawidłowy toner, dostosowany do posiadanego urządzenia.  Każdy toner trafiający do klienta w oryginalnym opakowaniu jest odpowiednio zabezpieczony. Przed włożeniem tonera do drukarki należy zdjąć zabezpieczenia. Szczególnie ważne jest usunięcie plomby (foliowej taśmy wychodzącej z tonera), która zabezpiecza proszek znajdujący się kasecie przed zawilgoceniem.

Zdarza się, że w nasze ręce trafi kartridż uszkodzony mechanicznie w czasie transportu lub z wadą produkcyjną. Nawet jeśli urządzenie będzie działać i nie wyświetli żadnego komunikatu o błędzie czy problemie, może powodować głośną pracę drukarki lub też jej całkowite zablokowanie. Podobnie będzie w sytuacji, gdy zakupiony przez nas toner do drukarki laserowej będzie minimalnie różnił się od oryginału (np. minimalnie inny wykrój ząbków). W takich sytuacjach należy jak najszybciej wyłączyć urządzenie, wyjąć wadliwy toner, a następnie odesłać go do reklamacji do producenta.

Jak widać, drukarka laserowa, podobnie jak każde inne urządzenie drukujące, nie jest wolna od awarii i problemów z działaniem. Jednak jej prawidłowe użytkowanie, konserwacja, a co najważniejsze zakup odpowiednich materiałów eksploatacyjnych pozwoli cieszyć się jej pracą przez długie lata.