Jak skutecznie obniżyć koszty druku w firmie?

Drukarka to niezbędny element każdej firmy. Codziennie drukując  stosy  dokumentów, zastanawiamy się jak podnieść efektywność i obniżyć koszty druku. Wprowadzanie oszczędności warto zacząć od poznania kilku prostych zasad optymalizacji druku.

1. Jeśli nie potrzebujesz najwyższej jakości dokumentów, skorzystaj z trybu ekonomicznego, który znajduje się w opcjach wydruku każdego urządzenia.

2. Korzystaj z oferty alternatywnych materiałów eksploatacyjnych np. marki Asarto. Zamienniki przewyższają jakością i wydajnością oryginalne odpowiedniki.

3. Wybieraj materiały eksploatacyjne o podwyższonej wydajności. Mimo, iż bywają droższe w zakupie, to oferują niższy koszt wydruku, co finalnie bardziej się opłaca.

4. Wybieraj druk dwustronny, dzięki czemu zaoszczędzisz papier.

5. Jeśli drukujesz więcej niż 50 stron w miesiącu, warto już przed zakupem drukarki zwrócić uwagę na koszt wydruku strony. Często koszt eksploatacji tanich w zakupie urządzeń jest bardzo wysoki, co w finalnym rozrachunku nie opłaca się.

6. Jeśli drukujemy dla własnych potrzeb warto skorzystać z funkcjonalności sterowników, które umożliwiają wydruk kilku stron dokumentu na jednej kartce.

7. Duże znaczenie ma również format wydruku. Używając formatu A3 możemy zaoszczędzić nawet do kilkunastu groszy w porównaniu do formatu A4, co w skali roku, w dużych firmach daje nawet do kilku tysięcy stron oszczędności.

8. Jeśli posiadasz drukarkę kolorową i w danym momencie nie potrzebujesz kolorowego wydruku, wybierz opcje drukowania w skali szarości.

9. W przypadku druku bezpośrednio ze stron internetowych warto skorzystać ze specjalnego oprogramowania, które wycina zbędne grafiki m.in. banery reklamowe.

10. W sytuacji, gdy z drukarki korzysta wielu pracowników, warto pomyśleć o jej „usieciowieniu”. Pozwala to w prosty sposób uzyskać kontrolę nad eksploatowaniem sprzętem, przydzielać uprawnienia konkretnym osobom oraz monitorować kto, co i ile drukuje.