Jak obniżyć koszty druku?

Wydruk dokumentów, etykiet, czy faktur to niezbędny element pracy większości przedsiębiorstw. Jest to jednak również ich znaczący koszt. Wbrew pozorom wydatki związane z drukowaniem można w prosty sposób ograniczyć. Jak to zrobić?

Starannie wybierz sprzęt

Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni sprzęt, który umożliwi oszczędności związane z wydrukami. Dlatego też przed zakupem warto porównać kilka modeli urządzeń drukujących i wybrać, taki, do którego tusz, czy toner będzie stosunkowo tani. Często zdarza się, że zachęceni niską ceną kupujemy drukarkę, a później wydajemy duże kwoty na kartridże. Ma to szczególne znaczenie w biurach, gdzie wydruki są niezbędnym elementem pracy. Zanim kupimy sprzęt do biura, dobrze jest też sprawdzić, czy istnieje możliwość stosowania w nich zamienników. Obecnie na rynku można dostać produkty, które nie tylko gwarantują wysokiej jakości wydruki, ale często pozwalają na dłuższy okres użytkowania. W biurach można oszczędzać również na ilości sprzętu – zamiast drukarki na każdym biurku, warto zainwestować w jedno urządzenie, do którego podłączymy całą sieć komputerów. W ten sposób oszczędzamy nie tylko miejsce, ale również koszty związane z serwisem sprzętu, a korzystać z niego mogą wszyscy pracownicy. Niekiedy warto również zlecać wydruki firmom zewnętrznym – dotyczy to jednak tylko druków wysokonakładowych i powtarzalnych, jak np. papier firmowy.

Wypracuj dobre nawyki

Nawet najlepszy i najbardziej oszczędzający energię sprzęt nie pomoże, jeśli nie nauczymy siebie i swoich pracowników pewnych nawyków dotyczących drukowania. Często zdarza się, że powtarzamy kilkakrotnie drukowanie tego samego dokumentu, bo za późno zauważyliśmy błąd. Warto więc kilkakrotnie przejrzeć plik, aby wyłapać pomyłki zanim wyślemy go do druku. Należy również pamiętać, że optymalizacja formatowania tekstu i wydruk dwustronny generują dodatkowe oszczędności. Jeśli korzystamy z drukarki kolorowej, a sam wydruk nie musi taki być, warto wybrać funkcję druku w odcieniach szarości. Z kolei w przypadku dokumentów, których wydruk nie musi mieć najwyższej jakości, Nlepiej wybrać tryb oszczędnościowy.