Gdzie utylizować tonery/tusze?

Baterie, akumulatory, żarówki, świetlówki, leki, AGD, zabawki zdalnie sterowane, opony, zużyte pojemniki po tuszach i tonerach - czy wiesz co łączy te przedmioty?

Są to rzeczy, których nie powinno się bezmyślnie wyrzucać do śmieci. Odpowiednio zutylizowane nie stanowią problemu dla środowiska, ale przypadkowo potraktowane podczas sprzątania, mogą być bardzo niebezpieczne.

 

75% zużytych tonerów i kartridży jest wyrzucanych do śmieci.

Rocznie w Polsce sprzedawanych jest ok 4 milionów różnego rodzaju wkładów do drukarek. Biorąc pod uwagę, że tylko 15% jest utylizowanych, aż strach pomyśleć, ile z nich ląduje na nieprzystosowanych do ich składowania wysypiskach i w lasach.

Ustawa o odpadach (Dz. U. nr 62, poz. 628 z dnia 20.06.2010r.) nakłada, co prawda, obowiązek unieszkodliwienia materiałów niebezpiecznych (zaliczamy do nich zużyte kasety po tonerach i tuszach), ale jak pokazują statystyki, nie jest ona przestrzegana. Każda firma posiadająca urządzenie drukujące, zobowiązana jest do okazania dokumentu poświadczającego zdanie pustych opakowań po tuszach czy tonerach, w przypadku kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska. Dokument ten, to tak zwana Karta Przekazania Odpadu -  zawiera on takie informacje jak waga zużytego produktu i data jego przekazania.

Gdzie oddać zużyte tonery?

Puste opakowania po tonerach czy tuszach można :

  • oddać sprzedawcy, od którego zakupiliśmy wkład do drukarki (np. Asarto prowadzi darmową utylizację swoich produktów);
  • wrzucić do specjalnie oznaczonych koszy (np. w supermarketach);
  • sprzedać w wyznaczonych punktach skupu (opcja ta jest z reguły możliwa dla opakowaniach po produktach producenta drukarki).


Zużyte tonery - co z nimi zrobić?

Obecnie większość użytkowników po prostu wyrzuca puste tonery lub wkłady do drukarek. Należy jednak zauważyć, że te zużyte tonery do drukarek można łatwo i bez komplikacji poddać recyklingowi.


Dlaczego recykling zużytego tonera i sprzedaż pustego tonera idą w parze?

Ma to sens ponieważ ochrona środowiska działa tylko wtedy, gdy wszyscy odnoszą korzyści. Dlatego z zasady na odpadach nakleja się metkę z ceną, która pokazuje wartość pustego tonera w czerni i bieli. Za toner podlegający recyklingowi firmy mogą zapłacić dokładnie tyle, ile jest wart. Poznaj zasadę „pieniądze za śmieci” - po prostu weź udział w sprzedaży pustego zużytego tonera i recyklingu.


Sprzedaż pustych kaset z tonerem i kaset do drukarek - zużyte tusze do drukarek

Sprzedaż pustych tonerów i zużytych tuszy do drukarek jest bardzo łatwa. Ważne jest, aby wiedzieć, że firmy i strony internetowe różnią się od siebie w niektórych punktach przy zakupie wkładów z tonerem i drukarek. Najlepiej w tym celu po prostu skontaktuj się z nami.


Skup tonerów - gdzie warto oddać zużyte tonery

Tonery z drukarek, kopiarek i faksów są często warte prawdziwych pieniędzy! Nie wyrzucaj starych wkładów beztrosko, ale sprzedaj w skupie tonerów puste oryginalne wkłady z tonerem lub wkłady atramentowe.


Puste wkłady do drukarek nie są śmieciami, ale często warte prawdziwych pieniędzy ! Sprawdź skup tonerów

Puste tonery i tusze można oddać do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Podobnie jak w przypadku kaucji za butelkę, uiszczamy opłatę za powszechnie używane wkłady z tonerem i atramentem. Twój portfel też skorzysta ze sprzedaży pustych wkładów atramentowych i tonerów do skupu tonerów. A środowisko zyskuje, jeśli pozbywasz się pustych wkładów do drukarek lub tonerów w sposób przyjazny za pośrednictwem certyfikowanej firmy zajmującej się utylizacją


Korzyści z utylizacji pustych tonerów oraz tuszów

Przede wszystkim - troska o środowisko. Oddając puste głowice atramentowe i tonery laserowe do utylizacji przyczyniamy się ograniczenia powstawania gór elektrośmieci. Co  więcej, część z nich poddawana jest recyklingowi i używana ponownie do produkcji pełnowartościowych  materiałów eksploatacyjnych.

Po drugie, oddając zużyte tusze, czy tonery do utylizacji otrzymuje się Kartę Przekazania Odpadu, dokument poświadczający, że firma działa zgodnie z prawem, na wypadek kontroli Urzędu Ochrony Środowiska.