Dzień Sprzątania Biurka.

Dzień Sprzątania Biurka (Clean Your Desk Day) przypada na drugi poniedziałek stycznia. W tym roku (2022), obchodzimy go 10 stycznia. To doskonała okazja, żeby zacząć nowy rok z czystą i zorganizowaną przestrzenią, która działa inspirująco i uspokajająco.

Czyste biurko, święty spokój

Czy wiesz, że są nawet badania, które pokazują, że ludzie pracujący przy nieuporządkowanych biurkach częściej się frustrują? Co prawda, dla niektórych artystyczny nieład nie stanowi problemu do odnalezienia czegokolwiek, ale warto posprzątać swoje miejsce pracy, chociażby dla zdrowia. Z badania przeprowadzonego przez prof. Charlesa Gerby’ego (mikrobiologa ze stanu Arizona) wynika, że biurko może być nawet 400 razy brudniejsze od deski toalety. Co ciekawe, wg tego samego badania na biurkach mężczyzn znajduje się 3 razy więcej bakterii niż na biurkach kobiet. Są  2 wyjaśnienia tej sytuacji: albo mężczyźni mają większe biurka, przez co powierzchnia do namnażania się bakterii jest po prostu większa lub przestrzegają mniej rygorystycznie zasad higieny osobistej.

Jak posprzątać swoje biurko?

Nie jest to nic trudnego. Warto jednak wziąć pod uwagę poniższe porady. Zaczynamy od zestawienia wszystkiego z biurka, żeby wyczyścić je odpowiednim środkiem czyszczącym (tu szczególnie polecamy piankę do czyszczenia powierzchni z tworzyw sztucznych Asarto). Następnie czyścimy ekran monitora (np. pianką do czyszczenia ekranów Asarto), klawiaturę (możemy użyć sprężonego powietrza Asarto), wycieramy kable z kurzu, z szafek i szuflad wyrzucamy niepotrzebne rzeczy, okruchy itp. Warto też przejrzeć dokumenty i pozbyć się zbędnej makulatury, starych pism, kalendarzy czy niepotrzebnych notatek. Pamiętajmy, żeby zniszczyć w niszczarce dokumenty czy notatki zawierające dane osobowe czy inne prywatne zapiski (olej do niszczarek Asarto zapobiegnie tępieniu noży w niszczarce, dzięki czemu będzie ona pracowała sprawniej i wydajniej) . Przy okazji robienia porządku na biurku zwróćmy szczególną uwagę czy na wierzchu nie leżą istotne dokumenty albo zapisane na kartce  hasła np. do komputera – tego nigdy nie róbmy. Przy okazji Dnia Sprzątania Biurka dobrze jest je zabezpieczyć, zwłaszcza, że każdy pracownik ma obowiązek ochrony danych osobowych, zgodnie z tzw. polityką czystego biurka i ekranu, która w skrócie jest listą dobrych nawyków zwiększających bezpieczeństwo danych wykorzystywanych w miejscu zatrudnienia. W wielu amerykańskich biurach w ramach  tzw. polityki czystego biurka, pracownicy muszą pamiętać o sprzątnięciu swojego stanowisko pracy na koniec dnia, tuż przed wyjściem do domu.