Drukowanie zdjęć w domu - jaką drukarkę wybrać?

Fotografia staje się coraz bardziej popularnym hobby. Często również zdarza się, że chcielibyśmy wydrukować pojedyncze pamiątkowe zdjęcie, a nie mamy ochoty w tym celu udawać się do specjalnego studia. W takich sytuacjach sprawdzi się drukarka fotograficzna.


Do użytku domowego – drukarka atramentowa

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń umożliwiających wydruk zdjęć. Zasadniczo nie poleca się w tym celu kupować drukarki laserowej, bo najczęściej wydrukowane przez nią fotografie są raczej niskiej jakości. Miłośnicy fotografii mogą pokusić się na drukarkę termosublimacyjną, która jest przeznaczona wyłącznie do wydruku zdjęć. Jakość fotografii jest naprawdę wysoka, ale wysoka jest też cena takiego sprzętu. Jeśli chcemy kupić urządzenie do domu, najlepszym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa, ze specjalną funkcją, dzięki której otrzymamy piękne zdjęcie, a dodatkowo wydrukujemy na niej dokumenty. Takie urządzenia w parametrach najczęściej mają oznaczenie w postaci określenia „Photo”, a do tego oferują więcej kolorów tuszy. Ich dużą zaletą jest stosunkowo niska cena i wielofunkcyjność. Kupując taki sprzęt powinniśmy również pamiętać o specjalnym papierze, który powinien być odpowiednio gruby – na zwykłej kartce atrament wsiąknie zbyt szybko. Z dostępnością papieru fotograficznego raczej nie ma problemu – trzeba po prostu dobrać go do posiadanego modelu urządzenia.

Dodatkowe funkcje

Urządzenia z funkcją wydruku zdjęć mają kilka udogodnień, które ułatwią życie fotografom. Większość z nich nie potrzebuje komputera do wydruku – można podłączyć do nich bezpośrednio aparat poprzez kabel USB, a niektóre modele mają specjalne wejście na karty pamięci z aparatów fotograficznych. W tym drugim przypadku urządzenie wydrukuje arkusze przeglądowe, abyśmy mogli wybrać zdjęcia do druku „właściwego”, lub też wyświetli je na wbudowanym niewielkim ekranie LCD. Nowoczesne drukarki umożliwiają wydruk w różnych rozmiarach – od 10 cm x 15 cm do formatu A4, a także retuszowanie zdjęć czy poprawę ich jakości. Dobrej jakości sprzęt drukujący fotografie może kosztować 2000 zł, ale dostępne są również modele, za które zapłacimy ok. 700 zł.