Drukarki laserowe jak działają? Budowa drukarki laserowej
Drukarki laserowe i kserokopiarki – łączy je więcej, niż mogłoby się wydawać

Ojcem technologii stojącej u podstaw drukarek laserowych jest Chester Carlson, który już w roku 1938 wykonał urządzenie pozwalające na wykonanie kopii posiadanego dokumentu. Oczywiście o komputerach myślało wtedy raczej jeszcze niewiele osób, dlatego technologia, którą dzisiaj nazywamy laserową, początkowo zagościła w kserokopiarce. Ten sam mężczyzna kontynuował zresztą prace nad swoim wynalazkiem, w efekcie czego powstała ceniona do dzisiaj firma Xerox Corp. W 1959 roku komercyjny model tej marki pozwalał na wykonanie 7 kopii na minutę, co na ówczesne czasy robiło niemałe wrażenie. Właściwie można powiedzieć, że poza pojawieniem się w latach 70. drukarek laserowych (konkretniej wypuszczony przez Xerox model w 1971 roku) działających na podobnej zasadzie, technologia ta do dzisiaj raczej ewoluowała i większych przeskoków technologicznych już nie było. Dlaczego mówimy o historii, opisując działanie drukarek laserowych? Ponieważ ich pochodzenie od kserokopiarek do dzisiaj odbija się na funkcjonowaniu tych urządzeń. 


Pierwszym krokiem, który poprzedza uzyskanie wydruku, jest przygotowanie światłoczułego wałka – zostaje on naelektryzowany w odpowiedni sposób, a następnie naświetlony laserem (stąd nazwa całej technologii druku), czego rezultatem jest utrata naelektryzowania w niektórych miejscach. Właśnie ten etap wskazuje na bezpośrednie pokrewieństwo z kopiarką, w której najpierw trzeba było sczytać treść z kopiowanego dokumentu. 


Kolejnym etapem jest przeniesienie tonera z wałka wywoływaczki na wałek światłoczuły – proces wywoływania. Warto w tym miejscu wspomnieć czym jest toner. Terminem tym określa się kompletny wkład umieszczany w drukarce laserowej. Jednak tak naprawdę toner to ten „czarny proszek”, który służy do zadrukowania stron, składający się z pigmentu, żelaza i żywicy o bardzo małych cząsteczkach. Toner zostaje naniesiony na papier pod wpływem przepływającej energii elektrycznej i zaraz potem całość przebiega pomiędzy rozgrzanymi wałkami, gdzie następuje jego utwardzenie i przylega on mocno do papieru. W tym miejscu temperatura sięga nawet 205 stopni, co tłumaczy, dlaczego wychodzące z drukarki kartki są gorące. Na ostatnim etapie wałki dociskowe bardzo mocno wciskają toner w papier, a jego resztki znajdujące się na wałku światłoczułym odklejają się pod wpływem rozelektryzowania i trafiają do specjalnego pojemnika. Niestety jego ponowne wykorzystanie będzie już niemożliwe. Bardzo podobnie wygląda to w przypadku drukarki kolorowej, z tą różnicą, że bęben światłoczuły jest kilkukrotnie oświetlany i trafiają na niego kolejno barwy palety CMYK. 


Warto również wspomnieć, że wbrew obiegowej nazwie drukarki laserowe coraz rzadziej wykorzystują laser, który zastąpiony został diodami LED, które są trwalsze, mają mniej elementów ruchomych i pozwalają na obniżenie zużycia prądu. Pozwala to na jeszcze większą żywotność i tak już wyjątkowo odpornych na użytkowanie drukarek laserowych – zdarzają się bowiem egzemplarze niezawodnie działające 20 czy nawet 30 lat, co pokazuje, jak pomimo stopnia skomplikowania, trwałymi są one konstrukcjami. 


Co najważniejsze – laserówki drukują tanio…


Pomimo stopnia skomplikowania, drukarki laserowe potrafią być wyjątkowo niezawodne i latami bezproblemowo funkcjonować. Ta ponad 80-letnia technologia pozwala również na wyjątkowo tanie i trwałe wydruki. Koszt zadrukowania jednej kartki A4 to zaledwie kilka groszy, co czyni z nich idealne urządzenia dla biznesu, biur i ambitnych użytkowników domowych. Ponadto wydruki z drukarek laserowych cechują się odpornością na wilgoć i upływ czasu, dzięki czemu są cenione przez osoby, które potrzebują zarchiwizować informacje na dłuższy czas. Zaletą tej technologii jest również szybkość wydruku – od lat potrafią one drukować kilkadziesiąt, czy nawet ponad sto stron na minutę! 


… a z naszymi tonerami nawet jeszcze taniej!


Jeśli jednak chcesz drukować bardzo tanio, to możesz ze swojej „laserówki” wycisnąć jeszcze więcej! Decydując się na tonery do drukarek laserowych i inne materiały eksploatacyjne dostępne w naszej ofercie, zapewniasz sobie nie tylko wysokiej jakości zamienniki, ale oszczędzasz znaczące sumy.  W Asarto dokładamy starań, by każdy oferowany przez nas produkt poza niskimi kosztami eksploatacji, zapewniał naszym klientom również najwyższa jakość wykonania i bezproblemowe użytkowanie – niezależnie od tego, czy masz najnowszą „laserówkę” czy 20-letnią drukarkę, która wciąż perfekcyjnie działa. Przejrzyj naszą ofertę i przekonaj się, jak wiele możesz oszczędzić, bez poświęcania jakości!