Czym kierować się podczas zakupu drukarki dla ucznia i studenta?

Młodsi uczniowie potrzebują często wydrukować pracę ze zdjęciem czy inną grafiką. Licealiści i studenci w głównej mierze drukują materiały do nauki lub wypracowania. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej drukarki dla ucznia trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Rodzaj urządzenia

Zazwyczaj podczas wyboru drukarki zastanawiamy się pomiędzy dwoma rodzajami – laserową i atramentową. Zarówno jedna, jak i druga ma swoje zalety. Jeśli planujemy drukować w kolorze, lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa. Skorzystają z niej zwłaszcza młodsi uczniowie, którzy do szkoły przygotowują np. albumy ze zdjęciami, czy wypracowania z dołączoną grafiką. Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenie wymagają regularnego włączania – w przeciwnym razie tusz może zaschnąć. Starsi uczniowie potrzebują zazwyczaj wydruków czarno - białych, a materiały te często liczą wiele stron. Dlatego w tym przypadku bardziej sensownie jest kupić monochromatyczną drukarkę laserową, która pracuje szybciej. Jeśli student nie tylko drukuje, ale często również kopiuje dokumenty, jak np. notatki, warto zastanowić się nad urządzeniem wielofunkcyjnym.

Ważne funkcje i parametry

Na jakie parametry zwracać uwagę? Przede wszystkim na cenę tuszów i tonerów, a także dostępność tańszych zamienników. Jeśli decydujemy się na drukarkę atramentową, korzystniej jest wybrać taką, w której poszczególne kolory tuszu znajdują się w oddzielnych pojemnikach. Konieczność wymiany całego kartridżu ze względu na wykorzystanie do końca tylko jednego koloru wiąże się z niepotrzebnymi wydatkami. Lepiej też zrezygnować z modeli, które mają tzw. tonery czy tusze startowe, bo pozwalają one na wydrukowanie stosunkowo niewielkiej liczby stron. Nie bez znaczenia pozostaje również sama wygoda użytkowania. Jeśli na biurku nie ma miejsca, warto zainwestować w sprzęt z wbudowanym Wi-Fi. Dzięki temu drukarkę będzie można postawić w dowolnym miejscu i skorzystają z niej również pozostali domownicy. Dodatkową pożyteczną funkcją jest tzw. duplex, czyli możliwość drukowania dwustronnego – oszczędza ono nie tylko papier, ale również miejsce w plecaku ucznia czy na jego biurku.