Czy można wydrukować zapach?

Przyszłość drukowania może nas jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć. Zdjęcie o zapachu potrawy, którą przedstawia to już nie tylko futurystyczna wizja, a realny projekt, który ma szansę zostać skomercjalizowany.


Pomysłodawczyni drukarki Zhu Jing Xuan- studentka Art Design Institute of Donghua University, stworzyła zupełnie nową formę komunikacji, angażując zmysł węchu. Innowacyjne urządzenie oparte jest na systemie elektronicznego nosa. Czujniki są w stanie generować i charakteryzować zapachy. Elektroniczny nos poddaje analizie docierające do niego zapachy, a następnie imituje je, odpowiednio mieszając aromatyczne atramenty znajdujące się w drukarce. Urządzenie transferuje zapachy na naklejkę z papieru fotograficznego. Wystarczy oderwać przeźroczystą taśmę, żeby uwolnić zapach z wydrukowanego obrazka. Przy pomocy tej poręcznej drukarki można sfotografować np. potrawę, wydrukować zdjęcie i przesłać znajomym w formie aromatycznej pocztówki.

 

(Źródło: http://www.fubiz.net/)

Drukarka została zaprojektowana na warsztaty projektowe Sony (Sony Student Design Workshop 2012), które przyciągają utalentowanych studentów prezentujących wiele nowatorskich i kreatywnych pomysłów. Sony myśli o skomercjalizowaniu najlepszych pomysłów.