Co zrobic ze zużytymi tuszami i tonerami?

75% zużytych tonerów i kartridży jest wyrzucanych do śmieci. Nigdy tego nie rób! Zwłaszcza, że istnieje sporo możliwości pozwalających je efektywnie segregować. W wielu elektromarketach (Saturn, MediaMarkt, Komputronik) i mniejszych sklepach komputerowych stoją specjalne pojemniki, do których można wrzucać zużyte wkłady. Możesz je też oddać sprzedawcy u którego wkład został zakupiony (Asarto prowadzi darmową utylizację swoich produktów).

Jak prawidłowo pozbyć się pustych kaset z tonerem? Dlaczego tak ważna i tak łatwa jest utylizacja tonera w sposób przyjazny dla środowiska?

Każdy, kto posiada drukarkę laserową, prawdopodobnie od dawna wiedział, że drobny pył atramentowy, który jest uwalniany przy każdym procesie drukowania, niekoniecznie jest zdrowy. Istnieje ryzyko, że niefiltrowane emisje mogą powodować podrażnienia i alergie, jeśli są stale wdychane. Dlatego wielu producentów standardowo wyposaża swoje urządzenia w drobny filtr przeciwpyłowy lub zapewnia, że ​​drukarkę laserową można przynajmniej w nią doposażyć. Jednak co zrobić z zużytymi tonerami po ich wymianie? Wkłady z tonerem, które nigdy nie są całkowicie puste, są w rzeczywistości nie mniej toksyczne – i słusznie są uważane za odpady niebezpieczne. Czytaj dalej i sprawdź, co zrobić z zużytymi tonerami.

1000 dobrych powodów, aby nie wyrzucać tonera z innymi śmieciami domowymi

Już z powodu drobnych pozostałości pyłu stare i puste tonery w żadnym wypadku nie powinny trafiać do odpadów domowych. Ropa naftowa potrzebna do produkcji kartridży to jeszcze jeden powód, aby pozbyć się tonera w sposób przyjazny dla środowiska

Recykling zużytych tonerów

Wiele z ich poszczególnych części może być użytych przynajmniej po raz drugi. Przede wszystkim solidna plastikowa osłona może być ponownie zamontowana bez żadnych problemów, jeśli części zużywające się zostały profesjonalnie wymienione. Wszyscy główni producenci wdrożyli obecnie programy recyklingu mające na celu recykling pustych tonerów - kaset z tonerem w celu odsprzedaży (regenerowany toner) oraz utylizację wszystkiego, czego nie można już używać w sposób przyjazny dla środowiska.

Prawo nakłada na producentów i kupujących odpowiedzialność - co zrobić z zużytymi tonerami ?

Firmy Brother, Canon, HP & Co. od dawna są prawnie zobowiązane do odbierania pustych wkładów i umieszczania ich w cyklu recyklingu. Tak zwana ustawa o gospodarce odpadami w obiegu zamkniętym mówi jasno: „Wytwórcy lub właściciele odpadów są zobowiązani do recyklingu swoich odpadów. Recykling odpadów ma pierwszeństwo przed ich utylizacją. (...)” I dotyczy to nie tylko producenta, ale także użytkownika czy nabywcy towaru.

Dla firm prawie nie ma miejsca na podejmowanie decyzji – zazwyczaj korzystają one z programów recyklingu oferowanych przez producentów lub zlecają odbiór odpadów wyspecjalizowanym firmom utylizacyjnym. Prywatne gospodarstwa domowe mogą również odpowiedzialnie i bezpłatnie pozbywać się pustych tonerów bez większego wysiłku.

Z powrotem na tor - recykling - zużyty toner do producenta

Etykietę zwrotną do wysyłki można zwykle wydrukować za pośrednictwem strony internetowej firmy, za pomocą której przesyłkę można przekazać na poczcie za darmo. W przypadku większych ilości producenci zazwyczaj dostarczają skrzynki zbiorcze, które często odbierają również bezpłatnie.

Sprzedawcy internetowi i lokalni - co zrobić z zużytymi tonerami ?

Sprzedawcy internetowi również odbierają sprzedane i puste tonery. Często współpracują z DHL, GLS, DPD lub innymi firmami kurierskimi. Pamiętaj, aby zapytać, czy po zwrocie wymagana jest określona minimalna liczba!

Prywatne firmy utylizacyjne

Niektóre certyfikowane firmy zajmujące się utylizacją specjalizują się w tonerach i wkładach atramentowych. Często współpracują z firmami kurierskimi i w większości przypadków oferują bezpłatną usługę zwrotu. W przypadku pustych tonerów należy pamiętać, że akceptowane są tylko zużyte wkłady – i tylko (nieuszkodzone) oryginały. Ponieważ tylko takie mogą być prawie całkowicie poddane recyklingowi.

Prawidłowa utylizacja tonera ? Jak to zrobić ?

Jedno jest pewne - przyjazna dla środowiska utylizacja tonerów nie zajmuje dużo czasu ani wysiłku. Podobnie jak wiele innych rzeczy, radzenie sobie z pustymi wkłądami po tonerze jest ostatecznie niczym innym jak nawykiem i kwestią praktyki.